Krv obogaćenu kiseonikom, nakon prolaska kroz pluća, srčani mišić istiskuje u arterije i njima se dovodi krv do svih tkiva.
Arterije imaju snažan elastičan i mišićni zid i njihov zadatak je da sprovedu arterijsku krv do svake ćelije našeg organizma. Nakon razmene kiseonika sa ćelijama tkiva krv postaje venska, prikuplja se i uliva u sitne a zatim sve veće venske krvne sudove i u suprotnom smeru, krvnim sudovima koje zovemo venama, ponovo vraća u srce, odakle u krvotoku pluća započinje ponovni proces obogaćivanja kiseonikom.
Limfni sudovi koji nose limfu, tečnost koja iz tkiva odnosi štetne produkte metabolizma i imunog odgovora, takodje se ulivaju u vene.
Vene nemaju jak spoljašnji zid i tok krvi u njima, suprotan od smera sile gravitacije, kreće se oslanjajući na pritisak spoljašnjih mišića i venskih zalistaka. U nogama funkciju venske pumpe, obavljaju mišići lista potkolenice ali oni ne deluju na duboke vene koje su smeštene izmedju fascija mišića.
Venski zalisci se otvaraju kada struja venske krvi ide ka srcu a zatim zatvaraju, sprečavajući njeno vraćanje u donje partije tela.
Venski krvni sudovi mogu biti površni i duboki. Izmeđju njih postoji veza preko perforantnih ( komunikantnih) vena.