Bol u stomaku  jedan je je od najčešćih razloga poseta lekaru, kako u službama hitne medicinske pomoći  tako i u ordinacijama interne medicine. Takodje, akutni bol u stomaku je i najčešći razlog hospitalizacija po hitnom hirurškom prijemu.

Razlog u ovoj činjenici leži u složenim anatomskim karakteristikam  i brojnosti organa, pa samim tim i patoloških stanja regije stomaka.

Da li ste u potrazi za rešenjem svog zdravstvenog problema posetili više lekara protekle godine?

Kolegium Medic Beograd - Bol u stomaku

Par reči o abdomenu

Stomak, trbuh ili Abdomen vodi poreklo od latinske reči “abdare”,koja se najbliže može prevesti kao “sakriti se”. Organi u stomaku iako su morfološki I fiziološki različiti potpuno se mogu opisati ovom rečju.

Stomak ili abdomen (lat.)  je anatomska regija sa najviše pojedinačnih organa, u njemu se nalaze jetra, žučna kesa, žučni putevi, pankreas, slezina, želudac, dvanaestopalačno crevo, tanko I debelo crevo, bubrezi i mokraćni putevi, nadbubrežne žlezde I največi arterijski krvni sud-abdominalana aorta sa svojim granama za sve navedene organe i kičmenu moždinu ali I velike vene koje, suprotno od arterija, nose vensku krv iz nogu I pomenutih organa nazad u srce.

Reproduktivni organi muškarc i žene i mokraćna bešika nalaze se u najnižem delu trbušne duplje, kao i izlazni trakt debelog creva i mokraćnih puteva.

U abdomenu se nalaze i limfni sudovi I poseban nervni splet koji inerviše organe trbušne duplje i povezuje ih sa ostalim sistemima neophodnim za njihovo pravilno funkcionisanje.

Trbušna maramica (peritoneum)  je opna koja obavija većinu organa trbušne duplje, njen zadatak nije samo odvajanje organa jednih od drugih i njihova podrška, već i ograničavanju upalnih procesa, krvarenja ili izliva i kroz nju prolaze limfni I krvni sudovi I nervi.

Možda niste znali?

Unutar naših creva obloženih posebnom vrstom sluzokože, visokospecijalizovanom za promet hranljivih materija nalazi se izmedju 300 I 1000 različitih sojeva bakterija,  što se danas se smatra posebnim organom koji se u najnovijoj literaturi zove mikrobiom.

Svaki čovek ima jedinstven sastav mikrobioma, ponekad se u naučnim krugovima pominje da je to naš “drugi otisak prsta”. Funkcionisanje gastrointestinalnog ali I imunog sistema, uticaj na ključne procese metabolizma, pa čak i na promene raspoloženja, samo su deo ovog značajnog otkrića. Sigurno je i potvrdjeno da prisustvo “dobrih” bakterija u mnogome uspostavlja pravilan balans metabolizma i imunog odgovora.

Ishrana i savremeni način života menjaju sastav ovih bakterija i narušavaju njihovu funkciju. Velike naučne I kliničke studije koje su u toku, imaju za cilj da pronadju terapijski pristup nadoknade nedostajućih sojeva bakterija u odnosu na osnovnu bolest i od njih se mnogo očekuje, ne samo u lečenju bolesti organa za varenje več i autoimunih bolesti, bolesti nervnog sistema i mnogih drugih stanja. Dosadašnji rezultati su ohrabrujući ali je o njima na ovom mestu prerano govoriti.

Nije preterano reći da su otkrićem svojstava mikrobioma upravo specifični sojevi bakterija tj. probiotici -lekovi 21. veka i o njima ćemo u narednom periodu mnogo saznati, posebno u vezi sa imunim sistemom i njihovim uticajem na imuni odgovor.

Dijagram bola u stomaku:

Pogledajte cenu usluge!

Na sledećem dijagramu prikazane su moguće bolesti abdominalnih organa koje se manifestuju bolom u pojedinačnim anatomskim kvadrantima.

Kolegium Medic Beograd - Bol u stomaku
  • 1. Kamen u žučnoj kesi ili žučnim vodovima,

    Akutna upala žučne kese ili žučnih vodova,

    Akutna upala (hepatitis) ili apsces jetre

    Tromboza portne vene,

    Akutna upala pankreasa,

    Čir na dvanaestopalačnom crevu

    Kamen u desnom bubregu

    Perikarditis, imfarkt miokarda

    Srčana slabost

    Pneumonija, pleuritis

    Retrocekalni appendicitis

    Herpes zoster

  • 2. Akutni infarkt miokarda (srca)

    Upala pankreasa (akutna, hronična)

    Čir želuca

    GERD

    Gastritis

    Funkcionalna dispepsija

    Mezenterijalna tromboza

     

    3. Uvećana slezina, infarkt slezine, ruptura aneurizme slezine

    Gastritis, čir na želucu

    Kamen u levom bubregu, upala bubrega

    Pneumonija, Empyema

    Divertikulitis

    Inflamatorne bolesti creva

     

    4. Kamen u desnom bubregu, pijelonefritis (upala bubrega)

    Kolitis (ishemijski, infektivni)

    Opstrukcija creva

    Apendicitis

    Divertikulitis

     

    5. Upala slepog creva (rani znaci)

    Zatvor

    Opstrukcija tankog ili debelog creva

    Peritonitis

    Pankreatitis

    Leukemija

    Anemija srpastih ćelija

    Mezenterična tromboza

    Metabolički / toksikološki razlozi

    Upalne bolesti creva, sindrom iritabilnog kolona, ishemijski kolitis

    Gastroenteritis

    Aneurizma trbušne aorte

  • 6. Kamen u levom bubregu, upala bubrega

    Zatvor,

    Infektivni ili ishemijski kolitis

    Divertikulitis

    Inflamatorne bolesti creva

     

    7. Upala slepog creva

    Kamen u desnom bubregu, upala bubrega,

    infektivni kolitis

    Inflamatorne bolesti creva (Crohn-ova bolest, ulcerozni kolitis)

    Ingvinalna hernija

    Cista desnog jajnika/torzija

    Ektopična trudnoća

    Pelvična inflamatorna bolest (PID)

     

    8. Upala mokr. bešike (Cystitis)

    Akutna urinarna infekcija

    Cista jajnika/torzija, ektopična trudnoća

    Inflamatorne bolesti creva

    Endometrioza

    Divertikulitis

    Upala prostate

    Hernija

    Opstrukcija creva

     

    9. Divertikuloza kolona /upaljeni divertikul

    Kamen levog bubrega/ mokraćnih kanala upala bubrega

    Sindrom iritabilnog creva

    Infektivni kolitis

    Ingvinalna hernija

    Ovarijalna cista, ektopična trudnoća

    PID

    Bol u sredini ciklusa

    Endometrioza

    Upala prostate, semenika

    Apsces psoasa

    Hernija

Medjutim, neke bolesti organa izvan abdomena, mogu takodje dati simptome u kvadrantima stomaka. Infarkt srca, tačnije njegovog donjeg zida, najbližeg dijafragmi, infarkt pluća, pneumonija (upala pluća) u donjim plućnim  partijama, upala plućne maramice (pleuritis) ili srčane maramice (perikarditis), anemija srpasttih ćelija, leukemija, metabolički I toksikološki razlozi, hematomi, apcesi i hernije (kile) prednjeg trbušnog zida kao i herpes zoster, uvek treba imati u vidu tokom evaluacije pacijenta sa bolom u stomaku.

Bol u stomaku nije uvek bol u regiji gde se organ nalazi, on može da bude pod uticajem embrionih činilaca ali i pomenutih nervnih vlakana, koji povezuju ovu regiju sa drugim regijama i sistemima.

Većina bolova u stomaku prolazne su i benigne prirode i ne zahtevaju specifično lečenje niti evaluaciju od strane lekara specijaliste.

Obično su bolovi u stomaku izazvani virusima, trovanjem hranom ili neadekvatnim dijetetskim navikama u prolaznog su karaktera. Uspostavljanje redovne stolice najčešće dovodi do nestanka tegoba.

Pacijenti koji imaju ponavljajuće, uporne, hronične bolove i bolove koji imaju karakter pojačavanja, trebalo bi da ispitaju uzrok bola.

Pacijenti sa naglo nastalim jakim bolom, praćenog teškim opštim stanjem, zategnutim prednjim trbusnim zidom koji je bolan i na dodir, trebalo bi neodložno da budu medicinski zbrinuti.

Smernice za otkrivanje uzroka bola u stomaku:

Ovaj složeni dijagnostički problem predmet je ispitivanja više grana interne medicine, u prvom redu gastroenterologijje, nefrologije, urologije, opšte I vaskularne hirurgije, ginekologije,

Nakon ulaznog intervjua o sadašnjoj bolesti kojim će Vaš doktor dobiti anamnestičke podatke o početku, trajanju, karakteru bola i podatke od značaja za evaluaciju stanja u vezi predhodnih I hroničnih bolesti, postavlja diferencijalo dijagnostički protokol i pristupa daljoj kliničkoj evaluaciji.

Pregled specijaliste interniste gastroenterologa, ukoliko postoji sumnja na akutni hirurški problem, obuhvata i standardizovani set testova palpacije anatomskih tačaka prednjeg trbušnog zida.

U daljem postupku u zavisnosti od nalaza kliničkog pregleda  preporučuju se odredjene laboratorijske analize krvi, urina ili stolice i ultrazvučni pregled stomaka.

Pogledajte cenu usluge!

Ultrazvučni pregled abdomena je procedura kojom se mogu vizualizovati solidni organi trbušne duplje i promene na njima, kalkulusi bubrega ili žučne kese, proširenja žučnih puteva, gradja I izgled pankreasa,  slezine, promene na jetri, bubrezima. Mogu se vizualizovati i promene na organima male karlice (mokraćna bešika, ureteri, izlazni trakt mokraćnih puteva), prostata kod muškarca, detektovati prisustvo slobodne tečnosti u abdomenu (krv, gnoj, ascit), promene na limfnim čvorovima. Upotrebom kolor doplera procenjujemo protok krvi u  krvnim sudovima, njihovu morfologiju, pristvo aneurizmi, tromba, suženja. Prilikom bola u abdomenu potrebno je proceniti i stanje prednjeg trbušnog zida i tragati za prisustvom hernijacija samog prednjeg trbušnog zida, odnosno kila trbuha i prepona, te ovaj pregled može biti deo kliničke evaluacije bola u stomaku.

Ova  jednostavna, bezbolna, neškodljiva i vrlo informativna dijagnostička procedura nezamenljiv je alat u gotoovo svim protokolima za bolesti abdominalnih organa i posebno za bol u stomaku, kako bi pacijent bio pravilno usmeren odgovarajućem specijalisti (gastroenterolog, urolog, vaskularni hirurg, abdominalni hirurg, onkolog itd)

Šuplji organi abdomena (želudac, creva), zbog prisustva vazduha u tim organima, najbolje i najdetaljnije se mogu vizuelizovati direktno- gastroskopskom i kolonoskopskom sondom- što je tzv. “Zlatni standard”. Zadebljali zid slepog creva kod njegove upale (apendicitis) može se videti ultrazvučnim sondama visoke rezolucije a uz dobru pripremu i povoljnu poziciju creva u trenutku pregleda, može se videti i inflamirani divertikul (divertikulitis).

Priprema za ultrazvučni pregled abdomena: predhodnog dana jesti lakšu hranu, ne jesti hranu koja nadima, preskočiti predhodni obrok, ne piti kafu 2-3h pre pregleda i ukoliko je moguće, jutro pre pregleda uspostaviti pražnjenje creva.

Endoskopske procedure koje predstavljaju tzv. “Zlatni standard” za pregled jednjaka želuca, dvanaestopalačnog, tankog i debelog creva i izlaznog trakta, jesu kolonoskopija i gastroduodeno-jejunoskopija.

Namenjene su direktnom prikazu celokupnog crevnog trakta i želuca,  mikroskopskoj evaluaciji i patohistološkoj analizi uzetog uzorka tkiva, a takodje mogu biti i terapijske – kada se nadjena promena uklanja sa sluzokože pomoću posebnih endoskopskih instrumenata.

 CT abdomena i NMR abdomena mogu biti neophodne kada za odredjene strukture kliničar želi ciljanu evaluaciju.

Napomena za pacijente: Za nedijagnostikovani bol u stomaku ne preporučuje se upotreba anlgetika iz grupe NSAID (brufen, diklofen) niti aspirina.

U nastavku ćemo prikazati kako izgleda ulazni upitnik za pacijente sa bolom u stomaku. Preporuka naših doktora je da na ovaj upitnik odgovorite sa  najvećom pažnjom, date nedvosmislene odgovore i da o njima prodiskutujete sa svojim doktorom.

Upitnik za pacijenta sa bolom u stomaku:

Da li je bol rasprostranjen po čitavom trbuhu ili lokalizovan na samo jedan njegov deo?

Da li je bol nastao naglo ili se razvijao postepeno i u kom vremenskom opsegu?

Da li je bol probadajuć i oštar ili tup  ?

Na skali od 1-10  intenzieta bola je ___?

Kada se bol najčešće javlja: danju ili noću,da li Vas budi iz sna?

Da li je pojava ili pojačavanje bola povezana sa vežbanjem, dizanjem tereta, unosa odredjene vrste hrane ili alkohola, nakon seksa, tokom menstruacije ili u sredini menstrualnog ciklusa?

Da li se ova vrsta bola javljala ranije ili je sada prvi put?

Da li se bol  širi u slabine, butine, testise, lopatice, pojasno ili  u ramena?

Da li je bol praćen nadutošću, štucanjem, grčevima, opstipacijom, prolivom, povišenom telesnom temperaturom, tegobama pri mokrenju, mučninom, gorušicom ili povraćanjem?

Da li ste primetili promenu boje stolice, promenu u količini mokraće?

Da li tokom bola možete da se krećete ili morate da mirujete?

Da li imate gubitak apetita I gubitak ili promenu čula ukusa za pojedine vrste hrane?

Da li ste trudni?

Da li do smanjenja bola dolazi tokom ležanja na jednoj strani tela, unošenjem obroka ili pražnjenjem creva?

Da li ste nedavno imali veću povredu ili operaciju?

Da li uzimate analgetike ?

Da li u okviru terapije uzimate druge lekove I koje (uključujući i suplemente, biljne preparate) – navesti                                                                                                                                                           

* Upitnik je deo protokola kliničkih pregleda KOLEGIUM MEDIC